Nie każda płytka wygląda tak samo – to w pełni celowe działanie, które ma na celu zapewnić lepszy układ kafli na ścianie lub podłodze. Czym są tak zwane twarze (randomy) płytek i jak wpływają na efekt aranżacji? Oto najważniejsze informacje na ten temat.
Twarze płytek a efekt aranżacyjny
Czym właściwie są twarze płytek podłogowych i ściennych? Pojęcie to jest kalką językową z języka angielskiego – mianem „face” określa się wierzchnią powierzchnię płytek i jej charakterystyczny rysunek. Słowo to jest stosowane w szczególności w odniesieniu do gresów imitujących kamienie lub naturalnych kafli marmurowych. Płytki drewnopodobne również mają unikalne „twarze” – w tym przypadku jest to generowany laserowo rysunek słojów na ich powierzchni. Możemy spotkać się także ze słowem „random”, czyli „losowy”.
Randomy w gresach o strukturze marmuru
Na powierzchni gresów imitujących marmur, podobnie jak w przypadku naturalnego odpowiednika, występuje charakterystyczny i unikalny rysunek kontrastujących żyłek. Mogą one być bardziej lub mniej zagęszczone, a w zależności od serii mieć nieco różną barwę. Rysunek ten nie jest jednak identyczny na każdej płytce – po ułożeniu kafli obok siebie okaże się, że żyłki nie będą tworzyć jednego, spójnego obrazu, ale będą przerywać się i zaczynać w różnych miejscach na łączeniach poszczególnych płyt. To zamierzony efekt – wybierając płytki imitujące naturalne materiały, tak jak w przypadku oryginałów, nie będziemy mieli do czynienia z symetrycznymi zdobieniami.
Jeśli gres o strukturze marmuru ma jednolitą barwę powierzchni i żył, drobne różnice w ich strukturze jedynie podkreślą jego unikalny charakter, który ma oddawać nieprzewidywalność i żywiołowość natury. Co więcej, im większa liczba twarzy, tym lepiej wyglądają płytki po ułożeniu; zbyt mała różnorodność może sprawić, że efekt będzie zbyt sztuczny.
Płytki drewnopodobne – rysunki słojów
Również płytki imitujące drewno mają różne twarze – szczególnie te, których rysunki zostały wygenerowane laserowo. Dzięki nowoczesnej technologii rysunki słojów są unikalne i do złudzenia przypominają naturalne drewno. Płytki drewnopodobne świetnie zastąpią parkiety i naturalne drewno w pomieszczeniach, w których ich wykorzystanie wiązałoby się z ryzykiem szybkiego zniszczenia, na przykład w łazience. Płytki drewnopodobne zachowają naturalny wygląd i charakter nawet po kontakcie z wilgocią. Stworzone przy ich pomocy aranżacje świetnie komponują się z klasycznymi wnętrzami, jak również bardziej nowoczesnymi aranżacjami. Dodatkowo płytki dobrze przewodzą ciepło – mogą być również wykorzystywane w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym.
Różne twarze w jednej serii płytek pozwalają na uniknięcie monotonii i powtarzalności. W zależności od wybranego produktu, liczba randomów może wynieść od 3 do nawet kilkunastu. Większa liczba twarzy sprawia, że możliwości aranżacji są jeszcze większe – ponadto tak jak w przypadku naturalnych materiałów, możemy mieć pewność, że dana kompozycja będzie jedyna w swoim rodzaju. Co istotne, randomy są pakowane losowo – przed położeniem płytek warto wymieszać kafle z różnych opakowań, aby jeszcze bardziej zwiększyć różnorodność w gotowej kompozycji.