Planowanie remontu czy wykańczanie pomieszczeń wymaga wielu obliczeń, by określić odpowiednią ilość materiałów. Przede wszystkim należy zacząć od sprawdzenia powierzchni konkretnego pomieszczenia, lecz to nie wszystko – obliczenia mogą okazać się nieco bardziej skomplikowane.

Po pierwsze: powierzchnia ścian i podłóg

Jeśli wiemy, na których ścianach i podłogach będziemy układać płytki, w pierwszej kolejności powinniśmy określić ich powierzchnię w metrach kwadratowych. Jak to zrobić? To dość prosta kalkulacja – wystarczy pomnożyć długość przez szerokość lub wysokość danego obszaru. Wynik, który otrzymamy, to właśnie powierzchnia w m2. Dla przykładu – ściana o długości 5 metrów i wysokości 3 metrów będzie miała powierzchnię 15 m2. To punkt wyjścia do dalszych obliczeń – następnym krokiem jest wyliczenie, ile płytek potrzebujemy.

Kafelki do kuchni i łazienki – ile płytek kupić? Pamiętaj o zostawieniu pewnego zapasu

Aby dokładnie określić, jaka liczba płytek będzie odpowiednia, niezbędna będzie także powierzchnia pojedynczego kafelka. Liczymy ją w analogiczny sposób – dla przykładu płytka 60 × 60 ma rozmiar 0,36 m2 (0,6 x 0,6 m). Następnie wystarczy podzielić łączną powierzchnię, którą chcemy pokryć płytkami, przez powierzchnię jednego kafla. Zakładając, że mamy cztery ściany o powierzchni 15 m2 i płytki 60 × 60, potrzebowalibyśmy zatem niecałych 42 płytek. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zaopatrzyć się w płytki w dokładnie takiej liczbie.

Zaleca się, by kupować nieco więcej płytek – zapas pomiędzy 10 a 15% będzie dość bezpieczny. Taki margines błędu pozwoli zabezpieczyć się przed ewentualnymi uszkodzeniami, a także przygotować się na docinanie płytek, które okazuje się konieczne w wielu przypadkach. Warto mieć także na uwadze, by od razu złożyć większe zamówienie– jeśli kupimy te same płytki w późniejszym terminie, może okazać się, że dana partia będzie minimalnie różnić się odcieniem lub grubością.

Tabela rozmiarów płytek

Większość płytek jest produkowana w standardowych rozmiarach. Aby ułatwić obliczenia, można wspomóc się tabelą określającą powierzchnię kafli o typowych gabarytach.

 

Rozmiar płytki
Powierzchnia

60 × 60 cm

0,36 m2

60 × 120 cm

0,72 m2

80 × 160 cm

1,28 m2

120 × 240 cm

2,88 m2

80 × 80 cm

0,64 m2

30 × 60 cm

0,18 m2

30 × 90 cm

0,27 m2

30 × 30 cm

0,09 m2

 

Weź pod uwagę inne elementy dekoracyjne

Jeśli na powierzchni ścian lub podłogi planujemy montaż dodatkowych elementów dekoracyjnych w postaci cokołów, kolumn i tym podobnych, możemy również uwzględnić ich powierzchnię i odjąć ją od powierzchni ściany lub podłogi. Nie jest to niezbędny krok, jednak pozwoli nam nieco zaoszczędzić – zwłaszcza w przypadku, gdy wystrój będzie obejmował wiele takich dodatków.

Obliczenia nieco się komplikują, gdy planujemy wykorzystanie kilku różnych rodzajów płytek. W takiej sytuacji musimy dokładnie obliczyć powierzchnię każdego fragmentu ściany, na którym mamy zamiar ułożyć dany rodzaj płytek. Sam sposób ułożenia może również generować nieco więcej wydatków. W pomieszczeniach o kształcie prostokąta (przyjmując, że ściany i podłogi są równe) będziemy potrzebowali nieco więcej tych samych kafli przy ułożeniu karo (w romby) niż w tradycyjny sposób. Wynika to z faktu, iż pierwsza opcja generuje większą potrzebę docinania płytek, które mogą nie pasować do drugiego końca podłogi.

Chcąc dobrze ułożyć płytki podłogowe i kafelki ścienne, należy pamiętać o solidnym przygotowaniu i dokładnym obliczeniu powierzchni ścian oraz podłóg. Warto mieć także na uwadze, by zakupić nieco więcej płytek – pozwoli nam to uniknąć różnych problemów przy wykańczaniu wnętrza.