Mozaika to małe płytki połączone na siatce w jeden element. Do niedawna była traktowana jako biżuteria i ozdoba fragmentu ściany czy podłogi. Teraz jednak mozaiki z powodzeniem wkraczają na salony i zaczynają być główną ozdobą wnętrza.

Mozaika gresowa

Jeszcze kilka lat temu mozaiki były głównie szklanymi, bardzo kolorowymi i ozdobnymi elementami. Niekoniecznie pasowały do każdej aranżacji czy projektu wnętrza. Ci którzy szukali prostoty i minimalizmu nie mieli dużego wyboru, królowały wówczas małe kwadraciki w każdym możliwym kolorze. Na szczęście teraz mamy ogromny wybór mozaiki w neutralnych i stonowanych barwach oraz w najmodniejszym wzornictwie.

Współczesne mozaiki mają uniwersalny charakter i mogą być stosowane nie tylko na ścianie, ale także na podłodze. Dzięki możliwościom produkcyjnym mozaika może być wytworzona na podłożu gresowym. Co to oznacza?  To, że mozaika ma takie same parametry techniczne jak gres szkliwiony. Ma odpowiedni parametr ścieralności, a do tego jest mrozoodporna, dlatego doskonale sprawdzi się w miejscach o dużym natężeniu użytkowania, takich jak kuchnia, korytarze a nawet na balkonie i tarasie.

Mozaika ścienna i mozaika podłogowa

Mnogość kształtów i kolorów sprawia, że mozaiki dają ogromne możliwości aranżacyjne. Świetnie się sprawdzą w łazience, kuchni czy w salonie. Mogą stanowić główny element wnętrza a także stanowić jego uzupełnienie. Do wyboru mamy różne wzory: cegiełki, kwadraty, koła, bardzo modną arabeskę czy rybią łuskę. Mozaika może być stosowana zarówno w klasycznych jak i współczesnych aranżacjach wnętrz. Można ją łączyć z innymi płytkami, także wielkoformatowymi.

Zastosowanie mozaiki w aranżacji pozwoli zapewnić wnętrzu nutkę ekskluzywności, dzięki czemu uzyskuje się bardziej wyjątkową i żywą przestrzeń. Współczesne projekty stawiają na mozaikę nie tylko jako element dekoracyjny, ale także jako główną ozdobę wnętrza.