Jeśli udało Ci się wybrać wzór płytek do pomieszczenia, często musisz jeszcze podjąć decyzję, czy płytki, które zdecydowałeś się położyć w swoim mieszkaniu, mają być matowe z naturalną fakturą, czy może wolisz, kiedy wszystko w Twoim wnętrzu lśni? Nie ma jednego słusznego rozwiązania, dlatego, zanim dokonasz wyboru, musisz wziąć pod uwagę nie tylko aranżację Twojego wnętrza, ale także względy praktyczne.

Zalety i wady płytek w macie i połysku

Każde rozwiązanie będzie miało swoje dobre i złe strony. Musisz wiedzieć, jakie są Twoje wymagania i na czym zależy Ci najbardziej. Niezaprzeczalną zaletą płytek na wysoki połysk jest łatwość ich czyszczenia. Równa, gładka powierzchnia sprawia, że brud nie osadza się w mikro zagłębieniach i mycie podłogi nie jest uciążliwe. Dzięki swojej gładkiej i nieskazitelnej powierzchni, płytki na wysoki połysk zdobią wnętrze i dodają mu szyku oraz elegancji. Czar potrafi jednak prysnąć, kiedy zostawisz je zachlapane lub ze smugami.

Z tego samego powodu, dla którego łatwo się je czyści, widać na nich każdy brud. Często kurz czy inne zabrudzenia, które nie rzucają się w oczy, kiedy posiadasz w domu matowe płytki, w przypadku płytek w połysku nie pozostaną niezauważone.

Dlatego, jeśli masz dużą rodzinę oraz psa, ale zarazem lubisz, kiedy wszystko lśni warto, abyś przemyślał położenie płytek o bardziej naturalnej strukturze. Chropowata powierzchnia jest także dużo bezpieczniejsza i trudniej na niej o poślizgnięcie.

W takiej sytuacji warto zastnaowić się nad opcją pomiędzy połyskiem a matem, czyli tzw. lappato. To kompromis pomiędzy stylowym wyglądem płytek w połysku a matowym, wygodnym w utrzymaniu czystości, wykończeniu. Jest to często wybierana opcja, która z powodzeniem gości w wielu domach. Sprawdź kolekcję CEMENTI, w której wiele wzorów ma wykończenie lappato.

Do jakich wnętrz będą pasowały płytki matowe?

Płytki, których powierzchnia jest matowa, wyglądają we wnętrzach niezwykle naturalnie i pasują do wielu stylów. Wspaniale łączą się z naturalnymi dodatkami jak drewno czy cegła na ścianie. Doskonale odnajdą się we wnętrzu nowoczesnym czy industrialnym, gdzie stawia się na surowe rozwiązania i łączenie stali, cegły oraz betonu. Dlatego wielkoformatowe płytki imitujące beton z jego naturalną, nieco chropowatą strukturą idealnie wpiszą się w takie założenie.

Zastanawiasz się, w jakim pomieszczeniu będą dobrym pomysłem? Są niezastąpione w kuchni Dzięki temu, że są odporne na ścieranie, niestraszne im będzie częste mycie i wycieranie.

Wybierane są również na korytarz czy przy drzwiach wejściowych. Nie są tak śliskie, jak ich połyskujące odpowiedniki, więc dużo łatwiej o przyczepność i zachowanie bezpieczeństwa.

Gdzie sprawdzą się płytki na wysoki połysk?

Płytki na wysoki połysk będą doskonale prezentowały się w stylu glamour. Podkreślą jego szyk i elegancję. Lustrzana podłoga to ekskluzywne rozwiązanie. Dlatego, jeśli zależy Ci na takim efekcie, płytki w połysku to rozwiązanie dla Ciebie. Jeśli zechcesz nieco ocieplić takie wnętrze – np. w sezonie jesienno-zimowym, wykorzystaj miękkie dywany imitujące skórę, które nadadzą pomieszczeniu odrobinę luksusu.

Zaletą płytek na wysoki połysk jest ich zdolność odbijania światła. Dlatego, kiedy posiadasz niewielką łazienkę, rozważ ich zakup. W towarzystwie luster pozwolą Ci optycznie powiększyć przestrzeń i sprawić, że będzie ona wyglądała niezwykle efektywnie.

Dostosuj wybór płytek do swoich potrzeb i oczekiwań

Pamiętaj, że Twoje mieszkanie ma służyć przede wszystkim Tobie. Od tego, jak je urządzisz, będzie zależał Twój komfort. Co najważniejsze, nie musisz ograniczać się tylko do wyboru jednego rodzaju płytek. Jeśli lubisz lśniący efekt, ale obawiasz się, czy tafla sprawdzi się na całej powierzchni np. w kuchni – możesz spróbować położyć matową wersję płytek w bardziej newralgicznych miejscach, a na reszcie umieścić ich połyskujące odpowiedniki.

Zanim zdecydujesz się na jedno rozwiązanie, przemyśl, jaką funkcję będzie pełniło dane pomieszczenie. Weź pod uwagę potrzeby i przyzwyczajenia wszystkich domowników, aby każdy czuł się dobrze we własnym domu.