Drewno to popularny materiał do wykończenia wnętrz, który kojarzy się przede wszystkim z ciepłem i przytulnością. Niestety jego parametry sprawiają, że nie zawsze możemy na nie postawić– często lepiej sprawdzą się na przykład płytki ceramiczne. Istnieje jednak sposób, by cieszyć się wyglądem drewna przy zachowaniu właściwości ceramiki.

Kiedy warto postawić na płytki drewnopodobne?

Płytki drewnopodobne to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się prostotą, stylem i przytulnym charakterem drewnianych wykończeń w miejscach, w których wykorzystanie drewna mogłoby okazać się mało praktyczne. Będą to na przykład pomieszczenia takie jak łazienka czy kuchnia, w których różne powierzchnie są nieustannie narażone na kontakt z wilgocią lub tłuszczem, co prowadzi do szybkiego powstawania zanieczyszczeń lub pleśni. Płytki podłogowe i płytki na ścianę, wykonane z materiałów ceramicznych, będą w takim przypadku znacznie bardziej praktycznym rozwiązaniem niż parkiet czy drewniane panele.

Wyroby ceramiczne, a w szczególności gres, są bardziej odporne na wilgoć dzięki mniejszej nasiąkliwości. Choć odpowiednio zabezpieczone elementy drewniane również mogą służyć nam latami, wymaga to przeprowadzania częstych, a nierzadko także czasochłonnych i kosztownych prac konserwacyjnych. Gres drewnopodobny będzie w tej kwestii znacznie bardziej praktyczny i pozwoli na łatwiejsze utrzymanie czystości. Nie musimy przy tym tracić wyjątkowego stylu – obecnie produkowane płytki o wyglądzie drewna do złudzenia przypominają prawdziwe deski. 

Właściwości płytek drewnopodobnych

Podobnie jak inne płytki na ścianę czy podłogę, kafle o strukturze drewna mogą być wytwarzane jako glazura lub gres. Pierwszy rodzaj ceramiki jest zdecydowanie najbardziej wrażliwy i kruchy, przez co nie sprawdzi się do podłóg – może za to świetnie wyglądać na ścianie. Gres to płytki o wyższej odporności, którymi możemy pokryć zarówno ścianę, jak i podłogę, a nawet powierzchnie znajdujące się na zewnątrz. Płytki gresowe drewnopodobne mają podwyższoną klasę antypoślizgowości R, dlatego mogą być stosowane w wilgotnych pomieszczeniach.

Płytki drewnopodobne możemy wykorzystać również w salonach, sypialniach czy pomieszczeniach komercyjnych. Dzięki nowoczesnym technologiom wytwarzania rysunków słojów na płytkach, są one naprawdę realistyczne, a w efekcie pozwalają stworzyć przytulny klimat w stylu rustykalnym lub retro bez potrzeby użycia drewnianych elementów. Będą równie dobrze prezentować się w nowoczesnych i eleganckich aranżacjach – połączenie bieli i jasnych płytek drewnopodobnych może dać świetny efekt przy stylu skandynawskim. Dodatkowo płytki ceramiczne dobrze przewodzą ciepło, dzięki czemu możemy je z powodzeniem wykorzystywać w parze z ogrzewaniem podłogowym.

Płytki drewnopodobne jako alternatywa dla parkietu w budynkach użyteczności publicznej

Dzięki temu, że ceramika jest odporna na ścieranie i innego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, płytki drewnopodobne będą doskonałą alternatywą dla znacznie bardziej wrażliwego tradycyjnego parkietu czy paneli. To szczególnie korzystny wybór w budynkach użyteczności publicznej, w których trzeba liczyć się z intensywnym ruchem pieszych, a tym samym większym narażeniem na uszkodzenia.