Marmur to materiał wykorzystywany w budownictwie i wykończeniach od czasów starożytnych. Efekty, jakie pozwala uzyskać, są ponadczasowe i zachwycają bez względu na obecnie panujące trendy. Doskonałym zamiennikiem tego kamienia są płytki imitujące marmur. Jak zatem wybrać odpowiednie kafle marmurowe?

Płytki wielkoformatowe imitujące marmur

Unikatowy wygląd marmuru jest szczególnie widoczny w przypadku płytek o sporej powierzchni. Możemy wtedy wyraźnie dostrzec jego kolor, jak również naturalne „żyłki” w kontrastowym kolorze, które pokrywają powierzchnię płyty. Ponadto, gdy kupujemy płytki marmurowe, mamy pewność, że ich powierzchnia będzie niemal idealnie równa, dzięki czemu poszczególne kafle będą do siebie ściśle przylegać. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać niemal jednolitą powierzchnię, poprzecinaną niemal niewidocznymi fugami.

Płytki marmurowe mogą być wykonane w wielu kolorach, jednak szczególnie popularne są odcienie kości słoniowej, beżu i bieli. W połączeniu z wyróżniającymi się na ich powierzchni, ciemniejszymi żyłkami, efekt, jaki możemy uzyskać w wystroju łazienki, kuchni czy salonu, może być naprawdę imponujący. 

Uniwersalny materiał

Ze względu na swoje właściwości, gres jest także bardzo uniwersalny – kafle marmurowe mogą być wykorzystane zarówno w kuchni, jak i łazience; sprawdzą się też jako płytki podłogowe oraz ścienne. Gres jest bardzo odporny na wszelkie uszkodzenia mechaniczne; cechuje się przy tym niską nasiąkliwością, co sprawia, że  może być stosowany także na zewnątrz. Ponadto płytki są szkliwione, dlatego nie wymagają impregnacji. Płytki imitujące marmur można także bardzo łatwo utrzymać w czystości – gładka powierzchnia to spory atut w trakcie sprzątania.

Płytki marmurowe sprawdzą się idealnie zarówno w domu, jak i pomieszczeniach użyteczności publicznej lub biurowcach. Jeśli nie ogranicza nas przestrzeń, warto wybrać płytki wielkoformatowe– w naszej ofercie znajdują się płytki o krawędzi 120 cm, 160 cm czy nawet 240 cm. Z tego rodzaju płytami możemy bez problemu stworzyć bardzo eleganckie i reprezentatywne aranżacje. 

Nie tylko marmur

Kamienne wykończenia są często postrzegane jako niezwykle luksusowy wybór – dotyczy to w szczególności marmuru. Za taki stan rzeczy odpowiada w dużej mierze jego cena, która może być znacznie wyższa niż w przypadku ceramiki. Z tego względu ogromną popularnością cieszą się płytki podłogowe z gresu imitujące marmur. Co ciekawe, gres odznacza się jeszcze wyższą wytrzymałością niż marmur, a przy tym może być bez problemu wykorzystany w różnych miejscach, bez potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Gres o strukturze marmuru do złudzenia przypomina oryginalny kamień – w połączeniu z niższą ceną i korzystnymi właściwościami jest zatem bardzo atrakcyjną alternatywą.

Gdzie warto postawić na gres o strukturze marmuru?

Podobnie jak w przypadku prawdziwego marmuru, materiał ten kojarzy się z luksusem i ekskluzywnymi wnętrzami. Możemy zastosować go na przykład jako płytki do salonu. Gres imitujący marmur sprawdzi się również jako bardzo efektowny element wystroju łazienki czy kuchni. Płytki łazienkowe imitujące marmur od kilku sezonów są napopularniejszym wyborem klientów. Fizyczne parametry płytek ceramicznych pozwalają na zastosowanie ich również na zewnątrz – możemy na przykład postawić na gres o strukturze marmuru i wykończeniu matowym z odpowiednią klasą antypoślizgowości w roli płytek tarasowych.